Titulní fotografie serveru SUPER-CHROM.cz Starý chromovaný automobil

Chromování

Co je chromování?

Jedná se o galvanické (elektro-chemické) nanesení několika vrstev kovů na připravený podklad. Vrstvy se nanáší následovně: 1. Měď (Cu), 2. Nikl (Ni) a 3. Chrom (Cr). Tato povrchová úprava se používá především pro svůj charakteristický lesk. Není to ovšem jediný důvod. Takto upravené povrchy vynikají velmi dobrou mechanickou odolností a charakteristickým vzhledem.

Jak probíhá proces chromování?

V dnešní době většinu chromování realizujeme pro profesionály i nadšence z oblasti renovace veteránů. Pomáháme tak renovovat historické motocykly i automobily domácí i zahraniční výroby. Ve spoustě případů se jedná o unikátní kusy nedozírné technické, historické i finanční hodnoty. Ke každému svěřenému dílu přistupujeme individuálně s maximální péčí a technickou erudicí. Veškeré díly jsou po přijetí do dílny zdokumentovány. Ihned po odsouhlasení ceny a dodací lhůty zákazníkem začíná zpracování samotné renovace.

Díly jsou chemicky "staženy", odrezeny, odmaštěny a případně otryskány pískem či litinovými kuličkami. Následně díly vybrousíme a vyleštíme před samotnou galvanickou lázní. Nyní dochází k "máčení" Vašeho dílu do van, kde jsou elektrolýzou nanášeny požadované vrstvy kovů. Nejprve mědi, poté niklu a nokonec i samotného chromu. Je důležité, aby vrstvy nanesených kovů byly dostatečné, aby nedocházelo k snadnému poškození takto vzniklé povrchové úpravy. Nakonec celý díl finálně doleštíme a provedeme výstupní kontrolu. V tuto chvíli je Váš díl připraven a probíhá expedice.

Na co si dát při chromování pozor!

Neodstraňujte mechanicky původní chrom! Vždy provádíme chemické odstranění starých vrstev. Ušetříte zbytečnou práci.
Podklad musí být profesionálně připraven, každá, byť drobná, nerovnost je pod chromem velmi zřetelná a nepůsobí hezky.

Od svého dodavatele vyžadujte:

  • Fotodokumentaci vaší zakázky nebo soupis dílů
  • Chemické odstranění původních vrstev Ni-Cr
  • Ocenění jednotlivých dílů před započetím prací
  • Kvalitní silnou vrstvu chromu (minimálně 1,5 mikronu)
  • Pokud zasíláte své díly poštou - posílejte je vždy jako obchodní balík a vyžadujte od dodavatele určení ceny před realizací zakázky
  • Pevně stanovenou lhůtu dodání

Veškeré zde uvedené postupy dodržujeme tak, abyste byli s naší prací vždy maximálně spokojeni.

Chrom je nejtvrdším elementárním kovem a vyznačuje se mimořádně nízkou reaktivitou a vysokou chemickou odolností. Byl objeven roku 1797 Louisem Nicolasem Vauquelinem.

Více zde...