Titulní fotografie serveru SUPER-CHROM.cz Starý chromovaný automobil

Niklování

Co je niklování?

Stejně jako u chromování se jedná se o galvanické (elektro-chemické) nanesení několika vrstev kovů na připravený podklad. Vrstvy se nanáší následovně: 1. Měď (Cu), 2. Nikl (Ni). Tato povrchová úprava se používá především pro ochranu před korozí. Velká část dílů u automobilů a motocyklů se niklovala až do roku 1930. V této době se často používalo niklování i pro stavební interiér. Především pro kování dveří a oken. Nyní niklování zažívá ve stavebním interiéru určitou renesanci.

Jak probíhá proces niklování?

Nyní niklování požadují především profesionálové i nadšenci z oblasti renovace veteránů. Pomáháme renovovat historické motocykly i automobily domácí i zahraniční výroby pomáháme připravovat rekvizity i pro filmové produkce. Ve spoustě případů se jedná o unikátní kusy nedozírné technické, historické i finanční hodnoty. Ke každému svěřenému dílu přistupujeme individuálně s maximální péčí a technickou erudicí. Veškeré díly jsou po přijetí do dílny zdokumentovány. Ihned po odsouhlasení ceny a dodací lhůty zákazníkem začíná zpracování samotné renovace.

Díly jsou chemicky "staženy", odrezeny, odmaštěny a případně otryskány pískem či litinovými kuličkami. Následně díly vybrousíme a vyleštíme před samotnou galvanickou lázní. Nyní dochází k "máčení" Vašeho dílu do van, kde jsou elektrolýzou nanášeny požadované vrstvy kovů. Nejprve mědi a poté niklu. Je důležité, aby vrstvy nanesených kovů byly dostatečné, aby nedocházelo k snadnému poškození takto vzniklé povrchové úpravy. Nakonec celý díl finálně doleštíme a provedeme výstupní kontrolu. V tuto chvíli je Váš díl připraven a probíhá expedice.

Na co si dát při niklování pozor!

Neodstraňujte mechanicky původní povrchovou úpravu! Vždy provádíme chemické odstranění starých vrstev. Ušetříte zbytečnou práci.
Podklad musí být profesionálně připraven, každá, byť drobná, nerovnost je pod chromem velmi zřetelná a nepůsobí hezky.

Od svého dodavatele vyžadujte:

  • Fotodokumentaci vaší zakázky nebo soupis dílů
  • Chemické odstranění původních vrstev Ni-Cr
  • Ocenění jednotlivých dílů před započetím prací
  • Kvalitní silnou vrstvu niklu (minimálně xxx mikronu)
  • Pokud zasíláte své díly poštou - posílejte je vždy jako obchodní balík a vyžadujte od dodavatele určení ceny před realizací zakázky
  • Pevně stanovenou lhůtu dodání

Veškeré zde uvedené postupy dodržujeme tak, abyste byli s naší prací vždy maximálně spokojeni.

Nikl, chemická značka Ni (lat. Niccolum) je bílý, feromagnetický, kujný a tažný kov. Slouží jako součást různých slitin a k povrchové ochraně jiných kovů před korozí. Vzhledem k jeho toxicitě je jeho praktické využití postupně omezováno.

Více zde...